Süleymanpaşa Havadis

BAŞKANLAR BİR ARAYA GELDİ

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, ortak Basın Toplantısı Düzenledi

BAŞKANLAR BİR ARAYA GELDİ
19 views
31 Ocak 2021 - 22:00


Büyükşehir Belediyesi ve Süleymanpaşa Belediyesi Ortak basın toplantısı düzenlendi. Düzenlenen basın toplantısında Kentsel Dönüşüm, Su Fiyatları, Ekmek Fiyatları ve yatırımlar gibi birçok konu masaya yatırıldı.
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın Tekirdağ’ın 11 ilçesinde gerçekleştirilen çalışma, proje ve yatırımları basın mensuplarıyla paylaşmak adına 11 ilçe belediye başkanı ile birlikte düzenleyeceği ortak basın toplantıları Süleymanpaşa ilçesi ile devam etti.

Süleymanpaşa İlçesi Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ortak basın toplantısının açılış konuşmasını Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel gerçekleştirdi. Yüksel konuşmasında, ortak basın toplantısı fikrinin Kadir Albayrak’tan geldiğini belirterek, toplantının düzenlenmesinden dolayı Başkan Albayrak’a teşekkür etti ve Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaptığı çalışmalar ile ilgili sunum eşliğinde basın mensuplarına bilgi verdi.

“Her ilçemiz ihtiyacı olan yatırımı almaktadır, alacaktır”

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’in ardından kürsüye gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise, tüm belediye başkanlarının ortak amacının halka hizmet etmek olduğunu belirterek, “Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ben, diğer belediye başkanları gibi tek kulvarda değil 11 kulvarda birden koşuyorum. Tekirdağ sürekli göç alan ve nüfusu hızla artan bir ilimiz. Biz de büyükşehir belediyesi olarak siyasi parti ayrımı gözetmeksizin 11 ilçemize de eşit mesafedeyiz ve en kaliteli hizmeti en hızlı bir şekilde halkımıza ulaştırmanın gayreti içerisindeyiz. Bu bağlamda her ilçemiz ihtiyacı olan hizmeti almaktadır, alacaktır. Göreve geldiğimiz günden bu yana Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak ilimize 2,5 Katrilyonluk yatırım yaptık. Ancak yeterli değil. Güçlü bir Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Tekirdağ’ın şimdiye kadar alamadığı yatırım ve hizmetleri Tekirdağ’a kazandırmaya devam edeceğiz” dedi.

“Süleymanpaşa’ya Toplam 790 Milyon TL’lik Yatırım Yapıldı”

Süleymanpaşa İlçemize 2014 Nisan ayından bu yana TESKİ olarak 833 KM altyapı çalışması ile yaklaşık 508 Milyon TL, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak da yaklaşık 284 Milyon TL olmak üzere toplam 792 Milyon TL yatırım yaptık. Önümüzdeki 3 yıl boyunca da tüm ilçelerimize olduğu gibi Süleymanpaşa’ya da gerekli yatırımları yapacağız” diye konuştu.

“Tekirdağ Göç Alan Bir Şehir”

Tekirdağ’ın çok fazla göç aldığını ifade eden Albayrak;” Tekirdağ Türkiye genelinde Göç alan bir şehir. Tekirdağ nüfusu her yıl 25-30 bin kişi artıyor. Süleymanpaşa Belediyemiz ise 2014 yılından beri 26 bin 750 nüfusu artmış. Nüfus artışlarına rağmen demokrafik yapısı korumuştur” dedi.

“Su Fiyatlarını İndirme Şansımız Yok”

Su fiyatlarının hakkında da konuşan Albayrak, su fiyatlarının Elektrik sarfiyatından kaynaklanan bir artış olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti;” Su bana göre ucuz. Biz suyu 7.79 TL’ye mal ediyoruz. 5,55 TL’ye satıyorduk. Su faturalarında 3 hane var. Su fiyatlarında ÖTV, KDV Atık su bedeli gibi olan kalemler bize gelmiyor ve maliyeye yatıyor. Bu yüzden su fiyatlarında artış oluyor. Su fiyatlarına göre Büyükşehir Belediyeleri arasında 7. Sıradayız. Ama Belediyelerin büyük bir kısmı baraj suyu kullanıyor. Biz ise suyun yüzde 89’luk dilimini 420 yer altı kuyusundan çıkartıyoruz. TESKİ kuyulardan çıkartılan suda harcanan elektrik için her ay TREDAŞ’a 10 Milyon TL elektrik parası ödüyor. Tekirdağ’ın bu konuda dezavantajı var. Su fiyatlarını indirme şansımız yok. İnecik Barajları yapıldığı zaman maliyet azalacak”

“Mahalleden Köye Dönüş Olabilir”

Yeni çıkan yasa ile mahalle statüsüne dönen köylerin, tekrar köy statüsüne kavuşabileceğini belirten Albayrak;” Köyden mahalleye dönenlerin tekrar köy olarak dönmesi ile ilgili bir genelge çıktı. Bu konuyu İlçe Belediyeler kendi meclislerinde görüştüler. Süleymanpaşa Belediyesi 55 mahallenin tekrar köy statüsüne kavuşması için karar almış. Biz alınan bu kararı ilgili komisyona gönderip Büyükşehir Meclisinde tartışacağız” şeklinde konuştu.

“Herkese Destek Olamayız”

Tüm esnafa destek olamayacaklarını da ifade eden Albayrak” Tüm esnafa 2 Bin TL destek olma gibi bir şansımız yok. Bizim sosyal yardım kriterlerine uyan iş yerleri arasında destekle ilgili tercih yapacağız” dedi.

“Şeffaf Belediyecilik Yapıyoruz”

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel ise şeffaf bir yönetim sergilediklerini ifade ederek, şunları kaydetti;” Yatırımlar, Selef ve kentsel dönüşüm konusunda bir çok polemiklerle karşı karşıya kalınıyor. Biz şeffaf belediyecilik dediğimiz, her şeyi Vatandaşımızla birlikte yapıyoruz. 2 Farklı siyasi görüş olmamıza rağmen, konu şehrin menfaatleri olduğunda siyaseti bir kenara bırakıyoruz. 205 bin hemşerimiz bu şehirde birlikte olduğu sürece Sağlıklı bir geleceğe ve Süleymanpaşa ’ya sahip olur.

“100 Milyonluk Yatırım Yaptık”

21 aylık görev süresi boyunca 100 Milyon TL’lik yatırım yaptıklarını da belirten Yüksel, sözlerini şöyle sürdürdü;” Süleymanpaşa Belediyesini 75 Milyon TL’lik borçla devraldık. Şu anda 77 Milyon TL borcumuz var. Kasamızda ise 7 Milyon TL borcumuz var. Biz belediyemizi ekstra bir borç yüküne sokmadan çalıştık. 21 aylık görev süremiz boyunca toplam 100 Milyon TL’lik yatırım yaptık.”

“2021 yılı Gençlerimizin Yılı Olacak”

Gençlere önem verdiklerini de ifade eden Yüksel;” 2021 yılı gençlerimizin yılı olacak. 28 noktada spor tesisi kuruyoruz. Bunların 7 tanesi çok amaçlı sahalardır. Burada çocuklarımız sporun yanında farklı konularda eğitimde alacaklar. Ata Tepe spor Kompleksinde önümüzdeki yaz 15 bin genç tiyatrodan kültür faaliyetlerine eğitim alacak. Süleymanpaşa okçuluk merkezinin ihalesi bitti. Aydoğdu Mahallesinde çok farklı kurlarsın açılacağı Gençlik Merkezi açacağız” şeklinde konuştu.

“Çok Güzel İşler Yaptık”

Görev süresi boyunca bir çok çalışmaya imza attıklarını ifade eden Yüksel;” Pandemi ortamında günlük bin 800 kişiye 4 çeşit sıcak yemek verdik. İhtiyaç sahibi çocuklarımızı da giydirdik. Rumeli İskelesinde çok güzel işler yaptık. Atatürk Tuna Boyu Seyir Parkı tamamlandı. Osman Tabak Pazar yeri hizmete girdi. Bunun yanında bir çok kapalı Pazar yeri devreye girecek” dedi.

“Acilen Kentsel dönüşüm İhtiyacımız var”

Kentsel dönüşümün önemine de vurgu yapan Yüksel, şunları kaydetti;” 62 bin 513 binamız var.  Merkezde 36 bin 289  Binanın  26 bin 765 2001 yılı deprem yönetmeliğinden önce yapılmış.  Şehri merkezinde yapılan binaların Yüzde 74’ü deprem yönetmeliğinden yapılmış.  Şarköy ilçesinde  7,4 büyüklüğünde meydana gelen depremde 2 bin 836 kişi hayatını  kaybetmiş.  Bizim acilen kentsel dönüşüme ihtiyacımız var.  Bizde kentsel dönüşüm çalışmalarına başladık.Kentsel dönüşüm bir belediye başkanı için çok riskli bir konu. Kentsel Dönüşümde yüzde 100 herkesi memnun etmek mümkün değildir. Kentsel Dönüşüm meselesi yıllardır ertelenmiş. Ben bu makamda oturacağım diye ben kimsenin cesedini kucağıma alamam.  Kentsel dönüşümde değişmesi gereken 26 bin bina var.  Deprem yönetmeliğinden önce yapılan tüm binalar risklidir. Deprem olup binlerce kişinin canını toprağa verdikten sonra ben ne yapacağım. Biri rant diyecek korkusu ile bu işi bırakırsak bu iş kalır. Ben rantta değilim.  Biri canını kaybetse bunun hesabını veremeyiz. Biz bu işe gönlümüzü de kellemizi de koyduk. Deprem olmadan bu işi ne kadar kısa zamanda düzenleyebilirsek bunun derdindeyiz.”


“İşi Oraya Getirmesinler”


Ekmek fiyatlarının artışı ile ilgili de konuşan Yüksel, ekmeğin 2 TL olması durumunda, Süleymanpaşa Belediyesinin kendi ekmek üreterek bunu Halka satacağını ifade ederek;” Ekmek Çınarlı mahallesinde 80-90 Kuruş, Aydoğdu Mahallesinde 1 TL gibi bir çok mahallede uygulanan fiyat politikaları var. Bir anda ekmeğin 2 TL olmasıyla ile ilgili ortaya bir şey atıldı. Durup dururken neden ekmeğin fiyatı 2 TL olsun. Ben yine sözümün arkasındayım. Ekmek 2 TL’ye satılmaya başlasın 1 TL veya -1 TL 10 Krş’a ben o ekmeği satacağım. Biz ekmeği 80 Krş’a alıyoruz. Siz kendi rekabetinizden kaynaklı problem yaşıyorsunuz. 1 TL 25 Krş’a ekmek satıldığında size kimse neden bu fiyata satıyorsunuz demez. Ama bakkala 70 Krş’a ekmek satıp bakkal senden daha fazla kazandığı an senin faturanı neden Millet ödesin. Satış fiyatı ile oynayarak bu işler çözülmez. Kendi aranızda oturup anlaşın. 2 TL’ye ekmek satacağız dediğiniz an tüm Tekirdağ’da ekmeği 1 TL 10 Krş’a satarım. İşi oraya getirmesinler “ dedi.


Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise başta satış reyonları olmak üzere ekmek fiyatları hakkında Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’e destek verdi.


Toplantıda TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İçöz ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Kaan Gaytancıoğlu tarafından 1 Nisan 2014 – 31 Aralık 2020 tarihleri arasında Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ tarafından Süleymanpaşa ilçesinde gerçekleştirilen yatırımlar ile ilgili sunum eşliğinde basın mensuplarına bilgi verildi.


Süleymanpaşa ilçesi ortak basın toplantısına Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’in yanı sıra TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İçöz, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Kaan Gaytancıoğlu, Büyükşehir ve Süleymanpaşa Belediyesi bürokratları ile basın mensupları katıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
KÖŞE YAZARLARI
BİYOGRAFİLER
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Tüm hakları saklıdır.

Traffic Bot